Потписници на Декларацијата за ООР на Македонија
# Име Презиме Институција/Организација
1 Злата Блажеска
2 Сашо Ѓорѓевиќ
3 М-р. Стојмир Стојанов
4 Д-р Марија Ацковска Економски институт - Скопје, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ Скопје
5 Д-р Зоран Јаневски Економски институт - Скопје, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ - Скопје
6 Д-р Елена Давитковска Економски институт - Скопје
7 Бардил Јашари
8 Darko Buldioski NewMediaMK
9 Ана Граматикова
10 Мишко Арсов ЈП за Државни Патишта
11 Мите Кузевски Фондација ИДЕА Југоисточна Европа
12 Розалинда Стојова МИО
13 Зоран Рудан
14 Дона Џамбаска Фондација Метаморфозис
15 сања гоцева студент
16 Филип Стојановски Метаморфозис, Фондација за интернет и општество
17 Филип Нешкоски Фондација Метаморфозис
18 Тамара Ресавска Фондација Метаморфозис
19 Мерџан Емини Фондација Метаморфозис
20 Моника
21 Јасмина Гацовска
22 Биљана Кочишка ЈУ Градска библиотека „Браќа Миладиновци“ Скопје
23 Сеад Џигал
24 Д-р Биљана Ангелова Економски институт - Скопје, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ - Скопје
25 Slavica Todorova POU Idnina
26 Владимир Трајковски Филозофски факултет
27 Горан Андонов
28 Д-р Татјана Петковска-Мирчевска Економски институт - Скопје, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ - Скопје
29 Климе Бабунски Институт за социолошки и политичко-правни истражувања
30 Љубомир Илков Ицс груп
31 Мартин Николиќ Агенција Рејтинг
32 Василка Димитровска ХАЕМУС - центар за научно истражување и промоција на културата
33 Лидија Магдеска
34 Enisa Bajrami Liberal Alternative Institute
35 Daniel Shikoski
36 Marina Vasileva OOU "Sveti Kiril i Metodij" Centar Skopje
37 Маја Виденовиќ ОУ „Крсте Мисирков“ Скопје
38 Перо Трајковски
39 Кире Димиќ Фондација Метаморфозис
40 Љубомир Стојчески
41 Весна Настоска ОУ„КузманШапкарев“ н. Драчево, Кисела Вода
42 Јане Стефанов МИМ
43 Natasha Stankovik USAID's IDEAS Project
44 natasha sarafova ugd
45 Даниела Димишковска ОУ„Наум Охридски“ Булачани, Скопје
46 Gordana Galevska o.u.Koco Racin-
47 Тања Метикош
48 Светлана Бобевска ООУ„Блаже Конески“ Велес
49 gordana buzarovska praven fakultet "Justinijan Prvi"Skopje
50 Ангела Angela Стојчевска Stojcevska СОУ „Кочо Рацин“ Свети Николе - SOU Koco Racin Sveti Nikole
51 Вилма Јованова Национална установа Универзитетска библиотека „Гоце Делчев“ Штип
52 Ванчо Орданоски IDEA SEE
53 Tanja Josimovska Osnovno uciliste
54 Билјана Михајловска Државен испитен центар
55 љубица симоновска основно училиште христијан карпош
56 Велика Јаневска
57 trajko ajtov SSOU Kole Nedelkovski
58 Тони Димов ОУ,,Лазо Ангеловски,,-Скопје
59 Gordana Mirchevska Medicinski Fakultet
60 Тамара Ќупева СУГС Гимназија ,,Орце Николов“
61 Jelica Milceska OU_Edinstvo-Gostivar
62 Сашко Стефановски ОУ ,,Никола Карев,, - Кочани
63 Соња Илиевска Гоџирова ООУ Гоце Делчев Центар Скопје
64 Valentina Gorgievska OU Stiv Naumov Bitola
65 Тања Тренкоска
66 Meri Nolcheva
67 Жаклина Ристовска ОУ Браќа Миладиновци Аеродром
68 Ljubinka Stojanovska OU "Gjorgjija Pulevski"
69 Нела Слезенкова Никовска основно училиште „Св. Кирил Методиј“
70 Katica Janeva Univerzitetska agencija za frankofonija
71 Voislav Vasiljevski
72 djurdjica batalakova OOU Mirce Acev
73 Сузана Младенова О.У.Свети Климент Охридски - Бутел, Скопје
74 Zivka Stoilkovska OOU"Ilinden"
75 Елизабета Младеновска Средно училиште на град Скопје „8-ми Септември“
76 Д-р Климентина Попоска Економски институт - Скопје, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ Скопје
77 Katerina Hadzi Naumova-Mihajlovska Eknomski institut-Skopje
78 Јасмина Романова
79 Маре Миленковска ЦОУ Драга Стојановска
80 Д-р Неда Петроска-Ангеловска Економски институт - Скопје, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ Скопје
81 Бојан Илиевски
82 Нада Јованова ОСУ „Јовче Тесличков“
83 Miodrag Georgievski agencija za katastar na nedviznosti
84 Ѓорѓина Димова
85 Biljana Stojkov OOO,,Jan Amos Komenski,,
86 Анета Корун основно училиште
87 Даниела Стојановска ОУ Христијан Карпош, Куманово
88 Андријана Мигуловска оу„Св Климент Охридски“ Битола
89 Teuta Jashari O.U. Liria - Tetovo
90 Fonika Stanoeva OU,,Gorgija Pulevski,,
91 Liljana Trpcevska Klinika za psihijatrija
92 Гордана несторовска ООУ ,,Јоаким Крчоски,, Волково Општина Ѓорче Петров
93 Д-р Васил Поповски Економски институт - Скопје, Универзитет "Св. Кирил и Методиј" Скопје
94 Наташа Ангелоска Галевска Филозофски факултет УКИМ Скопје
95 Мишо Ристовски
96 Ognen Spasovski Filozofski fakultet, UKIM, Skopje
97 Митко Васев
98 Горан Јовановиќ ССОУ Киро Бурназ
99 Коста Гочев СУГС "Браќа Миладиновци"
100 Emica Zdraev
101 Lila Arsova oou,,Rajko Zinzifov,,
102 Anetka Трајкова OU„ Stiv Naumov“- Skopje
103 Лили Бошевска ОУ„Св Кирил и Методиј“-Битола
104 Марина Танасоска ОУ ,,Григор Прличев,,-Охрид
105 Maja Gjorcevska-Zaturoska OOO Sveti Kiril i Metodij -Centar, Skopje
106 Марина Црцаревска АПВ "ВРаботување Лизинг" - Скопје
107 Julijana Todorovska
108 suzana pecakovska FOO-Makedonija
109 Dubravka Geshovska OU,,Blaze Koneski"-Skopje
110 Д-р Искра Станчева-Гигов Економски институт - Скопје, Универзитет "Св. Кирил и Методиј" Скопје
111 Жаклина Гештаковска Алексовска АСК - Асоцијација на советници за развој на кариера
112 Maja Kitanoska OU,,Straso Pindzur,, Vevcani
113 Магдалена Димкова-Велевска „Отворете ги прозорците“
114 Владимир Лазовски Отворете ги прозорците
115 Gabriela Aleksova Otvorete gi prozorcite
116 Александра Спасовска Отворете ги прозорците
117 Томе Коловски СОУ Коле Нехтенин Штип
118 Elida Zylbeari Portalb
119 Nela Radevska OOU Sveti Kiril i Metodij -Centar, Skopje
120 Nexhbedin Shaqiri Portalb
121 Natyra Grubi
122 Bukurie Avdi portalb
123 Радмила Стојковска Алексова Отворете ги прозорците
124 Д-р Лидија Наумовска Европски Универзитет - Република Македонија
125 Д-р Гоце Арменски Факултет за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ), Универзитет „Св. Кирил и Методиј“
126 Д-р Љупчо Антовски Факултет за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ), Универзитет „Св. Кирил и Методиј“
127 Сузана Лошковска Факултет за информатички науки и компјутерско инженерство
128 Svetlana Petrovska osnovno uciliste
129 Зоран Велјановски Универзитет "С.в. Климент Охридски" - Битола/ Правен факултет - Кичево
130 Димче Грозданоски
131 Вангел Ајановски Факултет за информатички науки и компјутерско инженерство
132 Daniel Shikoski
133 Александра Кизова ОУ“Симче Настовски“
134 Vase Achkoska OXO
135 Димитар Иванов
136 Marjan Ilkov Reykjavik UNiversity
137 Панче Атанасов ОУ „Никола Карев“ Кочани
138 Сашо Н. Алушевски MakeDox
139 Monika Dovenska Fakultet za veterinarna medicina
140 Ѓорѓи Рафајловски
141 Елена Игнатова Метаморфозис
142 Зоран Сталевски pesna.org
143 Boris Shterjov
144 Дамјан Сурлевски Центар за промоција на одржливи земјоделски практики и рурален развој
145 Владимир Цветановски
146 sanja sekulovic
147 Nikola Dimkov
148 Киријана А. Николоска МакеДокс- Здружение за промоција на документаристика
149 Аида Петровска Училиште
150 biljana miseva OOU Dame Gruev s. Erxelija
151 Маре Миленковска ЦОУ Драга Стојановска
152 Јонче Димов
153 М-р Миодраг Дадасовиќ Национална и универзитетска библиотека „Св. Климент Охридски“ - Скопје
154 Бранкица Костадиноска ОУ,,Димитар Македонски,, Аеродром,Скопје
155 Темјана Поповска Метаморфозис
156 Аница Алексова МЦГО
157 Marija Velinovska Otvorete gi prozorcite
158 Стефан Марковски
159 Ирена Шехтанска О.У "Кирил Пејчиновиќ"
160 Катерина Костадинова студент
161 Рената Трпковска ОУ ,,Драга Стојановска,, Долно Соње
162 Снежана Стефановска ОУ Димитар Македонски Аеродром Скопје
163 Билјана Клечкаркоска
164 Милена Ангеловска ПМФ-професор по географија
165 Анета Савеска
166 Емилија Цетковска
167 Перо Синадиновски
168 Angelina Miteva OU "Blaze Koneski"-Skopje
169 Маријана Ѓореска
170 Невенка Атанасоска
171 Никос Чаусидис Филозофски факултет - Скопје
172 Д-р Елизабета Џамбаска Економски институт - Скопје, Универзитет „Св. Кирил и Методиј“ - Скопје
173 Aлександра Лозаноска Економски институт-Скопје
174 Зорица Пецевска Економски институт - Скопје
175 Димитар Михајловски Педагошки факултет „Св. Климент Охридски“ - Скопје
176 Марјан Минов
177 Владимир Петковски Економски Институт Скопје
178 Кристијан Јунузовски
179 Vesna Tomic
180 Саше Андреевски СОУ „Гимназија Кочо Рацин“ Велес
181 Adrijana Selmani Metamorphosis
182 Даниела Лавуровска ОУ Ѓорѓи Сугарев Битола
183 Gordana Andonova OOU Sando Masev-Strumica
184 Дејан Соколоски
185 Берзат Османоски ООУ Братство-Единство
186 Лектор проф. Валентина Рубаноска
187 Снежана Стефановска ОУ,,Димитар Македонски,,Скопје
188 Каролина Неделковска. ОУ Коле Канински Битола
189 Mарија Груевска
190 Marina Boneva Osnovno uciliste
191 Елена Апостолоска ОУ Живко Брајковски, Бутел
192 Татјана Стојчевска училиште
193 Маја Крстеска ОУ. Наум Охридски, Булачани - Скопје
194 Dimitar Stavreski
195 Биљана Илиева ОУ"Св.Климент Охридски" с.Драчево
196 Елизабета Секирарска СОУ "Перо Наков" Куманово
197 кирил минанов истражувач или слободен мислител
198 Виолета Јорданова ООУ,,Св.Кирил и Методиј" - Велес
199 Ванчо Атанасовски
200 Zorica Dimitrovska
201 Биљана Иваноска ОУ „ Григор Прличев“ Охрид
202 Славица Димитрова Ристовска ООУ „Ристо Крле“
203 Tatjana Nasevsja-Dodevska OOU,,Brakja Miladinovci,,
204 Виолета Стоилевска ОУ„Дане Крапчев“-Скопје
205 Николетка Панева ООУ "Кирил и Методиј" ПУ с. Долно Ѓуѓанце
206 mare Sokolevska OU,,Goce Delcev,,Resen
207 Јованка Иванова оу,,Славчо Стојменски,, Виница
208 Елена Димитровска
209 Наташа Кипријановиќ ОУ Александар Урдаревски-с.Сандево, Скопје
210 Гоρдица Цветаносκа ОУ,,26 Јули,, Сκопје
211 Жаклина Милошева СОУ „Кочо Рацин“- Свети Николе
212 Верче Петрова Оу"Живко Брајковски"
213 vesna vasilevska OU,,Goce Delcev,,
214 Весела Богдановиќ ОУ Кочо Рацин с. Ивањевци Могила
215 Даниела Шапкароска ОУ „Св. Наум Охридски“
216 Анета Трифуновска Браќа Миладиновци Аеродром
217 Ненад Начковски ООУ „11 Октомври“ - Куманово
218 Марија Кочанковска ООУ „Тоде Хаџи Тефов„- Кавадарци
219 Борис Лушески ОУ Братство Единство Охрид
220 Благородна Шопова НВО Сојуз- Национален совет за родова рамноправност
221 igor pop trajkov
222 Marta Stojanovska OU ,,Kuzman Sapkarev,,
223 Jadranka Klisarova OUO,,Blaze Koneski,,-Skopje
224 Mirjana Dimoska osnovno uciliste
225 Magdalena Vlaisavljevic oou''Nevena Georgieva-Dunja"
226 Marija Velkovska OOU Kuzman Sapkarev
227 Виолета Панев ОУ Владо Тасевски , Јазичен центар ЛИНГВА
228 Biljana Rahmanova Taseva OU Stiv Naumov Bitola
229 Елена Трипуноска ОУ Григор Прличев
230 Maja Andonova OOU "Strasho Pindjur"
231 Venka TAdirova SOU Kosta Susinov Radovish
232 Dalida Lakordova OOU Goce Delcev Ilinden
233 Sashka Stefanovska- Morski
234 Silvana Ristevska OU"Stiv Naumov"-Bitola
235 Mare Zhezhovska Trajkovski OU Stiv Naumov Bitola
236 Lila Tanevska OOU Todor Janev Caska
237 Светлана Апостоловска ООУ ,,Његош,, н.Јурумлери-Скопје
238 Kristina Ilievska OOU "Kuzman Sapkarev"
239 Елеонора Цикалова СУГС Цветан Димов Скопје
240 Mevludin Avdija ooy Faik Konica
241 Katerina Arsova Kimovska OOU Strasho Pindzur, OOU Tihomir Miloshevski
242 Svetlana Dzoleva
243 bogorotka gorgievska oou,,Kiril i Metodij,, Kumanovo
244 Гордана Анастасова ОУ “св Климент Охридски“
245 Снежана Захариева О.У.Св. "Климент Охридски"-Битола
246 zorica dimova OOU.N.G.Dunja
247 Симона Атанасова Мета-новинска агенција
248 Марија Атанасова ООУ „Кузман Шапкарев“
249 Никола Стефановски
250 Владислав Перуновиќ
251 Мартин Ивановски
252 Биљана Гаревска
253 Keti Naumoska
254 Светлана Цасоноје ООУ„Св.Климент Охридски“
255 lence kitanova
256 Jasminka Malkoc Gimnazija Bihać
257 Divna Aleksova
258 Анета Кајсторовска
259 Снежана Златковска основно училиште
260 Елизабета Караниколова ООУ ,,Крсте Мисирков,, - Гевгелија
261 Соња Димитрова
262 Maja Kitanoska OOU,,Straso Pindzur,, Vevcani
263 Katerina Andonovska obrazovanie
264 Ljubica Ruzinska Blaze Koneski
265 Dejan Mladenovski
266 Ласте Сеировски
267 Момчило Сотировски основно училиште
268 Aleksandra Balkanski
269 Trajanka Vuchkova ООУ „Гоце Делчев“ Неготино
270 Zvonko Dimov
271 Blagorodna Josimovska OOU,,Blaze Koneski,
272 Liljana Lazova
273 Biljana Georgievska OOU Dimitar Miladinov
274 Kiro Lazov
275 Marina Dimitrova
276 Билјана Петрушевска ОУ ,,Св. Климент Охридски,, с. Драчево
277 Софија Јандреовска ФИНКИ
278 Даниел Тренчевски ООУ „11Октомври“ - Куманово
279 Elizabeta Todorovska OOU 11 OKTOMVRI
280 Dejana Aleksovska OOU 11 Oktomvri Kumanovo
281 Виктор Доневски
282 Sonja Trajkovska OOU"11Oktomvri"- Kumanovo
283 verica todorovska oou 11 oktomvri kumanovo
284 zekirja latifi SHFK"ANTON ZAKO ÇAJUPI"
285 Бобан Ничевски ООУ “11 Октомври“ - Куманово
286 Снежана Ристовска ООУ,,11 Октомври"-Куманово
287 Dejan Mladenovski
288 kate andonov obrazovanie
289 Biljana Ilieva
290 Марина Саздовска
291 Zorica jkimovska OOU 11 Oktomvri
292 Stefka Velichkovska OOu Goce Delchev Negotino
293 Дарко Ангеловски OOУ "11 Октомври" Куманово
294 Zoran Mitricki OOU 11 Oktomvri Kumanovo
295 IVANA PESEVSKA OOU 11 Oktomvri -Kumanovo
296 slavica serafimovic 11oktomvri kumanovo
297 Каролина Стојковска ООУ„11 Октомври“ Куманово
298 Гордана Начковска
299 Gabriela Moskovska
300 далибор трајковски
301 Јелена Антиќ-Велковска ООУ "11 Октомври" Куманово
302 Biljana Antova Krste Misirkov
303 Билјана Петровска
304 Hasime Xhaferi Sh.F. Simçe Nastovski
305 Gordana Stojkovska-Angjelkovska osnovno uciliste,,Kuzman Shapkarev
306 Мерилин Стојчевска ООУ,,11 Октомври,,Куманово
307 violeta srbinovska uciliste
308 marina manojlovska OOU,,Braca Miladinovci,,
309 Валентина Петрова ОУ „Лазо Ангеловски“, Аеродром
310 sonja stevkova osnovno uciliste
311 Татјана Јовановска ЈДГ “8 Март“ Скопје
312 Билјана Маркоска
313 Burim Rexhepi Medresa" Isa Beu"
314 Милена Димитриеска ООУ „Јонче Смугрески“ с. Обршани
315 Katerina Alvadzioska OOU ,, Straso Pindjur,, s.Malo Konjari- Prilep
316 Иле Мишески ООУ Страшо Пинџур
317 Lidija Nakova
318 Cvete Kuzmanoska OOU Krume Volnaroski
319 Marija Rajcinoska OU.Jonce Smugreski
320 Ирена Богданоска оу Коле Канински
321 Ана Савеска ОУ „Ѓорѓи Сугарев“ - Битола
322 Роза Китрозоска ООУ„Единство“, Октиси
323 Рубинчо Аризанкоски Здружение за помош на социјално исклучени лица и ризични групи “Скорпион“-Прилеп
324 gordana notkova oou goce delcev negotino
325 Izabela Babanoska PEDAGOSKI FAKULTET
326 Оливера Шиклеска-Грозданова
327 Катерина Бошковска ООУ Свети Кирил и Методиј-Скопје
328 Олгица Вељковиќ СОУ Перо Наков- Куманово
329 Каролина Подигачоска ООУ Круме Волнароски с. Тополчани
330 Ленче Фидановска ОУ ,,Крсте Петков Мисирков,, Бистрица ПУ Кравари
331 KAROLINA NASKOVSKA OU DIMITAR MAKEDONSKI
332 Лидија Павловска ОУ Коле Канински- Битола
333 Maja Трајковиќ ООУ Невена Георгиева Дуња
334 Лилјана Мирчева О.У. "Елпида Караманди"-Битола
335 Tanja Bogeska Nevrabotena
336 Васил Бачовски ООУ „Ј.Б.Тито“ Струга
337 Моника Ѓоргоска ООУ„Јонче Смугрески“
338 Елизабета Јордановска ООУ Блаже Конески
339 Маја Гугоска ОУ ,,Григор Прличев'' -Охрид
340 Кристина Кузмановска ОУ “Коле Канински“ - Битола
341 Љупчо Мирчески
342 Daniela Kimovska osnovno u;ili[te
343 Маргарита Рувинова Ническа ООУ"Јосип Броз Тито"-Струга
344 Катерина Миревска
345 Hyreme Shabani OU''Sabedin Bajrami'- kAMENJANE
346 Lidija Sterjov OU Todor Angelevski Bitola
347 Гордана Јованоска ООУ„Климент Охридски“ Прилеп
348 Лилјана Ефтимовска ОУ„Григор Прличев“-Охрид
349 Татјана Пановска
350 Соња Тромпеска ООУ Круме Волнароски
351 Снежана Стојанова ОУ „св. Климент Охридски “
352 Анета Тренкоска основно училиште
353 Драги Анастасовски МОН
354 Karolina Najdoska OOY Straso Pincur s.Malo Konjari Prilep
355 Violeta Petkovska OOU:Koco Racin-Ohrid
356 Daniela Talevska OU Dame Gruev-Bitola
357 Дарко Талески ООУ Кирил и Методиј с.Канатларци, Прилеп
358 Кети Ефремоска СОУ Гимназија „Мирче Ацев“ Прилеп
359 Весна Обрадовиќ
360 Vjollca dauti ucilishte
361 Gorica Bogeska O,U Straso Pindjur s .Malo Konjari
362 Розета Илиевска О.У. “ Св. Кирил и Методиј “ - Битола
363 Нела Неделковска ОУ,, Даме Груев,, - Битола
364 Александра Мирческа ООУ,,Добре Јованоски''
365 Весна Гагаловска ОУ Тодор Ангелевски Битола
366 Андријана Чичевалиева
367 Татијана Филиповска - Здравеска Институт за педагогија
368 Vilma Vlahovic OOU Blaze Koneski
369 Дарко Мицески ОУ „Стив Наумов“ - Битоа
370 Биљана Петковска ООУ „Христијан Карпош“ - Куманово
371 Кети Стевананџија ООУ,, Кире Гаврилоски- Јане,,
372 Татјана Зафироска ОСТУ „ Гостивар“ - Гостивар
373 Елена Јадровска О.У. ,, Коле Канински" и јазично студио ,,Лингва "
374 Sonja Atanasovska OU Todor Angelevski
375 Наташа Дамјановска ОУ "Коле Канински" - Битола
376 Олгица Бајалџиева ооу Петар Поп Арсов
377 Милка Ивановска
378 valentina pellizzer One World Platform
379 Elena Stojanovska
380 Predrag Tasevski
381 Весна Бошковска ОУ Кирил Пејчиновиќ
382 Дејан Златковски Национална агенција за европски образовни програми и мобилност
383 daniela stojanovska privten sektor
384 Fatima Usoska edinstvo
385 Aleksandra Arsik Kultus
386 Ивaнa Димoвскa Нoјкoвскa OOУ,,Христијaн Кaрпoш"-Кумaнoвo
387 Сузана Малчева ООУ Гоце Делчев - Неготино
388 Јелена Богатинова СУГС,,Марија Кири Склодовска;, - Скопје
389 Весна Кушевска СОУ“Љупчо Сантов“-Кочани
390 Стефанија Диванисова студент
391 Ana Veljanoska SOU "Sv.Kiril i Metodij" Negotino
392 Елизабета Лазовска - Тасиќ СУГС "Марија Кири - Склодовска"
393 Татјана Јанеска Спасева ООУ,,Крум Тошев,, Скопје и ООУ,,Григор Прличев,, Скопје
394 Вецко Стојчевски ОУ „Славко Лумбарковски“ - Новаци
395 Ana Nojkovska O.O.U Hristijan Karpos Kumanovo
396 Ana Golabovska OOU "Goce Delchev"
397 Никола Попадиновски ООУ "Вера Јоциќ" - Скопје
398 Милена Цветкова
399 Анета Тренкоска ООУ Круме Волнароски - Тополчани, Прилеп
400 Татјана Јованоска ООУ“ Гоце Делчев“-Прилеп
401 Aleksandra Cvetanovska OOU,,Nevena Georgieva-Dunja,,
402 Љубица Атанасовска ООУ Живко Брајковски
403 Анета Димишковска ООУ Живко Брајковски
404 Zlata Stefanoska OOU Jonce Smugreski -Obrshani
405 Irena Naumoska OOU"Goce Delcev"-Prilep
406 Магда Пеева ООУ Живко Брајковски
407 Розалија Ангеловска ООУ Живко Брајковски
408 Хари Стојаноски ООУ Живко Брајковски
409 Vesna Vangelovska SUGS Marija Kiri Sklodovska
410 Марина Димовска СОУ "Ѓорче Петров" -Прилеп
411 Ирена Христовска ООУ Невена Георгиева- Дуња
412 Фросина Пантош Основна и средња школа ,,9.мај,,
413 Кети Ефремоска СОУ Гимназија „Мирче Ацев“
414 Фила Вероска-Стојковска
415 tatjana gjorgievska oou,,goce delcev,, negotino
416 Изабела Јованова
417 Фросина Маџарова
418 Моника Богданоска ООУ Климент Охридски
419 Игор Богданоски ООУ Блаже Конески Прилеп
420 Љупка Ивановска
421 Дејан Ангеловски ООУ„Крсте Мисирков“
422 Sirma Stavreska OU Sv. Naum Ohridski
423 Marko Gorgiev ФИНКИ
424 Марија Давчевска ПОУ Маца Овчарова Велес
425 Наташа Јаковческа ОУ „Круме Кепески“ Скопје
426 Мери Свеќароска ООУ Рампо Лрвката Прилеп
427 Irena Trajkovska OU " sv.Kliment Ohridski" Bitola
428 Родна Шаренкоска Основно училиште
429 Николина Ѓорчевска ОУ Александар Урдаревски, Сандево
430 Александра Андоноска
431 Валентина Трајкоска ООУ Св. Климент Охридски-Драчево
432 Бети Стаменкоска Трајкоска СУГС Гимназија Орце Николов
433 Перчо Божиновски ОУТУ ,,ВАНЧО ПИТОШЕСКИ"-Охрид
434 Ana Dzajkoska
435 Каролина Ценова
436 Анета Сарафилоска О.У."Д-р Владимир Полежиноски"-Кичево
437 Froska Smilkova Maksimovska OOU Marshal Tito s.Murtino Strumica
438 Violeta Asancarovska Uparceska OU Grigor Prlicev-Ohrid
439 Соња Зашовска Државен просветен инспекторат
440 Викторија Михајловска
441 Lidija Angelovska Isajlovska OOU "H.T.Karpos" Skopje
442 Natasa Kostovska OU Stiv Naumov Bitola
443 Делфина Андрејевска ооу. "Гоце Делчев"
444 Гордана Џокоска ООУ Блаже КОнески -Прилеп
445 Леоно ра Стефаноска ООУ „ Гоце Делчев“- Прилеп
446 Biljana Najdoska OOU.Goce Delcev Prilep
447 Dijana Kuzeva OU Lazo Angelovski Skopje
448 Elena Krstevska OOU Draga Stojanovska
449 Анче Пандазијева СОУ „Коле Нехтенин“
450 Gordana Koleska OU,,D-r Vladimir Polezinoski,,
451 Иле Михајловски
452 Емилија Стојановска ООУ „Браќа Миладиновци“ село Миладиновци
453 Сузана Спирковска ООУ ,,Кирил Пејчининовиќ,,
454 Биљана Стојановска ООУ Вера Јоциќ
455 Билјана Лазареска ООУ Вера Јоциќ
456 Арбен Имери
457 Мирјана Алексова ООУ,,Христијан Тодоровски Карпош,, Скопје
458 Nikola Delevski SOU Nikola Karev Strumica
459 Даниела Ризовска OOУ "Добре Јованоски" - Прилеп
460 Силвана Крстеска ОУ„Кочо Рацин"-Охрид
461 Благој Капсаров
462 Биљана Илиева
463 елена нојковска ооу 11 октомври куманово
464 aleksandra markoska
465 Емилија Ристеска Elementary School Blazhe Koneski
466 Билјана Каланоска ОУ „ Кочо Рацин“
467 Јулијана Талеска ООУ "Климент Охридски"'-Прилеп
468 Mateja Veljanovska OOU "Goce Delchev" Prilep
469 Емилија Ѓорѓевска ФИНКИ
470 Сермиете Џафери Општина Тетово- Просветен инспектор
471 Катерина Јонческа О.О.У. Блаже Конески -Прилеп
472 Фросина Алексовска ООУ Крсте Мисирков
473 Gordana Ugrinovska OU,,Elpida Karamandi,, Bitola
474 Милан Кљајиќ ОУ Св. Наум Охридски - Пештани, Охрид
475 Елена Аспровска Божиновска
476 Ана Петровска ООУ„Кирил и Методиј“, Стајковци
477 Rozita Kareska OOU,, Kire Gavriloski Jane,, Prilep
478 Анета Соклевска ОУ „Славко Лумбарковски“ о. Новаци
479 Marica Jurec Osnovna škola, Hrvatska
480 Јованка Антоска ООУ „Кире Гаврилоски - Јане“
481 Aneta Tanevski O.O.U "Dobre Jovanoski" - Prilep
482 Ана Динковска-Божиновска ОУ „Стив Наумов“-Битола
483 Зорица Милкова ООУ"Тошо Велков - Пепето"
484 Василка Митревска СОУ "Орде Чопела"
485 Nikolaj Zaljesov ASG RealSecurity
486 Мaгдaленa Сaјкoвa OУ,,Стив Нaумoв"-Битoлa
487 Katica Taseska OSSU Mosha Pijade Tetovo
488 Билјана Николова ООУ "Сандо Масев"-Струмица
489 Здравка Најдоска СОУ ,,Ѓорче Петров‘‘ - Прилеп
490 Дијана Маркоска
491 Dijana Markoska
492 Дамјан Николовски Здружение за дислексија АЈНШТАЈН
493 Катерина Алваџиоска Основно училиште
494 Наташа Ѓорѓиоска ООУ "Јохан Хајнрих Песталоци" Скопје
495 Марија Гавриловски ООУ „Јохан хајнрих Песталоци“
496 Marija Simjanoska
497 Наташа Неданоска О.У.„Кочо Рацин“-Охрид
498 Евдокија Петрушевска ООУ "Јохан Хајнрих Песталоци" - Скопје
499 Маја Сулева СОУ Коста Сусинов
500 Aleksandra Blazevska
501 Canka Kostova OOU " Straso Pingur"-Negotino
502 Vesna Despotovska OU Stiv Naumov Bitola
503 Љубица Стерјева О.У."Тодор Ангелевски"-Битола
504 Веска Цветковска
505 Hristina Dimoska OOU Goce Delcev - Podgorci - Struga
506 Nada Stojičević Elektrotehnička škola "Nikola Tesla"
507 Татјана Божинова основно образование
508 Виолета Илијевска ОУ "Св. Наум Охридски" - Пештани
509 Svetlana Miokovik Tomeska OOU Kliment Ohridski
510 Гордана Јованоска
511 Maja Ivanovska osnovno uciliste
512 Agata Guskaroska
513 Снежана Миловановиќ ООУ„Јосип Броз Тито“-Струга
514 Zorka Sotiroska OOU Straso Pindzur s. Malo Konjari
515 Катерина Дунимаглоска-Ѓоргиовска ОУ,,Љубен Лапе,,-Скопје
516 valentina plevnaroska sveti naum ohridski
517 Лепа Ѓореска коциќ Основно училиште
518 Цветанчо Волчески ООУ„Климент Охридски“ Прилеп
519 Илче Соклевски ОУ ,, Славко Лумбарковски ,, - Новаци
520 Наташа Забрчанец ООУ Кирил и Методиј- с.Канатларци, Прилеп
521 Наташа Блашкоска ООУ "Рампо Левката" Прилеп
522 Живка Панова Саздова ПОУ Маца Овчарова Велес
523 Наташа Петкоска ООУ-Рампо Левката -Прилеп
524 Билјана Ацеска ООУ„Рампо Левката“ Прилеп
525 Biljana Vasic OOU ,, 11 Oktomvri,, Centar,Skopje
526 Дарко Јовески ООУ Климент Охридски - Прилеп
527 Emilija Pop Gligorova obrazovna
528 Марија Спиркоска ООУ „Мирче Ацев“ с. Лажани - Долнени
529 Славица Костевска Оу„Св. Климент Охридски
530 Narcisa Blazhevska OOU Krume Kepeski
531 Sofija Tosheva SOU Jane Sandanski, Strumica
532 Mare Milenkovska OOU Draga Stojanovska
533 Елизабета Андова ООУ ,,Наум Охридски,,с.Булачани- Скопје
534 Лилјана Фанкоска
535 Билјана Илиоска ООУ „Рампо Левката“ - Прилеп
536 Соња Котевска ОУ" Даме Груев"-Битола
537 Ристе Стојоски ОУ Св.Наум Охридски с.Пештани Охрид
538 Verica Dumbaloska OOU"Dobre Jovanoski"-Prilep
539 Гордана Стојаноска ООУ Климент Охридски
540 Milena Mladenović Primary School "Učitelj Tasa", Niš
541 Jasmina Gejo Ministry of Education, Science and Technological Developmant Serbia
542 Верџинија Стојкова ООУ„Тошо Велков - Пепето“ Кавадарци
543 Сузана Стојчевска СУГСГ Орце Николов Скопје
544 Vesna Bakovska O.U.Kole Kaninski-Bitola
545 Maja Цветкоска ОУ Св.Наум Охриски-Пештани
546 Наташа Милеска Михајлоска ООУ„Климент Охридски“ Прилеп
547 Jasna Janeva Gulevski OU Sv. Kliment Ohridski- Bitola
548 Pavlina Temelkoska Risteska Oou,,Blaze Koneski Prilep
549 Ана Бошкоска О.О.У„Блаже Конески“Прилеп
550 Благој Трајков
551 Катерина Хаџи - Илоска - Спировска СУГС Гимназија Орце Николов - Скопје
552 Светлана Наумовска СУГСГ Орце Николов Скопје
553 Vaska Pandova SOU M.M.Brico-Delcevo, OOU Vanco Kitanov -Pehcevo, SOU Aco Ruskovski -BErov
554 Елена Николовска ООУ Јоаким Крчовски- Крива Паланка
555 Весна Димоска ОУТУ „ Ванчо Питошески“ -Охрид
556 Николина Сиљаноска СОУ „св.Наум Охридски“ - М.Брод
557 Билјана Шоклевска ООУ„Рајко Жинзифов“-н.Драчево,Скопје
558 Ѓорѓија Гагалески
559 Виолета Ристеска ООУ,,Климент Охридски “
560 Соња Кировакова ООУ Ѓорче Петров с.Ропотово
561 Драгица Ѓавочанова СОУ,, Богданци,,
562 Marija Maksimoska OOU Kuzman Sapkarev
563 Violeta Solakova SUGS Marija Kiri-Sklodovska Skopje
564 Весна Пандевска ОСМУ,,Јован Калаузи,, Битола
565 Marija Minoska uciliste
566 Biljana Todeva Stojanovska OU Koco Racin Ohrid
567 Emilija Kosturski
568 Стојна Угриновска ООУ Добре Јованоски - Прилеп
569 Благица Тренчевска СОУ „Ѓорче Петров“ Прилеп
570 Лиле Анастасова ДМБУЦ ''Илија Николовски- Луј '' Скопје
571 Сашо Мерџаноски Основно училиште „Мустафа Кемал Ататурк“ Гостивар
572 Иле Мишески ООУ Страшо Пинџур.с.Мало Коњари
573 Лидија Шунда Шокларовска Оу„Св. Климент Охридски
574 Romas Duoblys klaipedos mediena
575 Дијана Петрушевска ООУ„Христијан Карпош“Куманово
576 Викторија Кочевска ООУ Владо Тасевски - Скопје
577 Анастазија Белевска - Велчовска СУГС Гимназија Орце Николов Скопје
578 Hilda Dimitrova OU:"Malina Popivanova"-Kocani
579 Ирена Трајкоска ООУ „Кирил и Методиј“ с. Канатларци - Прилеп
580 Biljana Ivanoska OU " Grigor Prlicev" Ohrid
581 Адријана Тодорова ООУ„Петар Мусев“ Богданци
582 Весна Стојанова Богоевска ССОУ Коле Неделковски Велес
583 Даниел Уневски НВО Зона
584 Tanja Barlakoska
585 Blagica Catleska OOU:"Goce Delcev"
586 Ivan Shapkarov SOU Josif Josifovski Gevgelija